تور تور ، پایگاه اطلاع رسانی تور و خدمات گردشگری، تورهای لحظه آخری ، اقلامت و بومگردی، تورهای اختصاصی و هیجان انگیز

خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جای خالی سایت مرجع در صنعت گردشگری ایران

صنعت گردشگری ایران تیر ۲۹, ۱۳۹۶

همشهر آنلاین- صنعت گردشگری ایران هنوز راهی طولانی برای راه‌اندازی یک سایت مرجع اطلاع رسانی خدمات گردشگری و عرضه خدمات همه جانبه خدمات گردشگری دارد.

آسیاب آبی شوشتر

آسیاب آبی شوشتر

مرجع اطلاع رسانی خدمات گردشگری

به گزارش همشهری، سایت‌های معتبر جهانی همچون Trip Advisor امکان انتخاب هتل، خط پروازی، نوع تور و حتی کیفیت خدمات مورد استفاده در سفر از نقطه‌ای به نقطه دیگر در جهان را بدون واسطه‌گری در اختیار گردشگران جهانی قرار می‌دهد. سایت‌های مرجع شبیه به این حتی به ارزان‌تر شدن خدمات گردشگری در جهان و فراهم کردن شرایط مناسب و آسان سفر برای گردشگران جهانی کمک کرده‌اند. صنعت گردشگری ایران محروم از داشتن یک مرجع اطلاع رسانی خدمات گردشگری است که شبیه به خدمات سایت‌های جهانی به ارزان شدن خدمات گردشگری و سفر کمک می‌کند.

سایت‌های اینترنتی متعدد در ایران عمدتا با رویکرد فروش خدمات هتل و پرواز راه‌اندازی شده است اما این سایت‌ها هیچ تأثیری در ارزان شدن خدمات سفر و گردشگری نداشته و گاه حتی به گران‌تر شدن خدمات گردشگری یاری رسانده‌اند.

گردشگری ایران هنوز رقابتی نیست

دکتر اسماعیل قادری عضو هیأت علمی گروه جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با همشهری با تأیید اینکه سایت‌های اینترنتی ایجاد شده در صنعت گردشگری ایران و خدمات گردشگری که در کشور ارائه می‌شود عمدتا انحصاری و نه رقابتی است، گفت: سایت‌هایی همچون Trip Advisor خدمات بین‌المللی ارائه می‌کنند و محدود به کشوری خاص نیستند. اما سایت‌های اینترنتی خدمات گردشگری که در ایران راه‌اندازی شده‌اند در سطح محلی هستند و مشکلات زیادی نیز دارند. او با تأکید بر اینکه سایت‌های داخلی صنعت گردشگری در ایران علاوه بر اینکه رقابت زیادی در صنعت گردشگری ایران ایجاد نمی‌کنند، به لحاظ وسعت عملکرد نیز محدود و کوچک هستند.

دکتر قادری یکی از دلایلی که سایت‌های واقعی مرجع در صنعت گردشگری ایران وجود ندارند را توسعه نیافتن صنعت گردشگری درایران خواند و گفت: واقعیت این است که صنعت گردشگری در ایران توسعه یافته نیست. در صنعت گردشگری تقاضا موجب عرضه است اما تقاضایی برای صنعت گردشگری ایران در داخل و خارج از کشور وجود نداشته‌است به همین دلیل سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به ایجاد سایت‌های مرجع گردشگری در ایران ندارند.

خدمات گردشگری انحصاری است

این استاد جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی، ایجاد سایت‌های اینترنتی مرجع در صنعت گردشگری ایران که به کاهش هزینه‌های سفر و انتخاب سریع و آزادانه خدمات گردشگری از سوی گردشگران منجر شود را تا حدودی غیرممکن خواند و گفت: پدیده‌های دانش بنیان و کسب‌وکارهای اینترنتی به تازگی در ایران شکل گرفته‌اند و هنوز در صنعت گردشگری رونق نیافته‌اند. وی با تأکید بر اینکه ممکن است برخی علاقه داشته باشند سایت‌های مرجع در صنعت گردشگری ایران برای ارائه خدمات سریع و مطلوب به گردشگران داخلی و خارجی ایجاد کنند اما دانش فنی لازم برای ایجاد چنین سایت‌هایی را ندارند، گفت: نکته مهم دیگر این است که صنعت گردشگری در ایران کاملا انحصاری است و رقابتی در آن وجود ندارد. یعنی تور، آژانس و هتل در انحصار افراد حقیقی و حقوقی است و در این وضعیت نمی‌توان شاهد ارائه خدمات هتل‌ها در سطح جهانی و رقابت آنها برای شکستن قیمت‌ها بود.

او در توصیف انحصاری بودن خدمات گردشگری در ایران و نبود یک سایت مرجع اطلاع رسانی خدمات گردشگری و عرضه خدمات گردشگری در سطح داخلی و جهانی در ایران گفت: مثلا سایت‌هایی برای عرضه خدمات هتلداری از سوی برخی هتلدارها ایجاد شده است که هتلدار خودش آمده و هتل خود را در سایت معرفی و مشتری جذب می‌کند. تعیین نرخ هم دست خودش است. اما در سایت‌های مرجع جهانی مشاهده می‌کنید که رقابت به اندازه‌ای بالاست که هتل‌ها به عرضه امکانات اقامتی با قیمت‌های باور نکردنی و بسیار ارزان اقدام کرده‌اند.

 

 

513 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • گردشگری ایران

  ایران کشوری آسان برای سفر

  با در تیر ۲۹, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  روزهای طلایی گردشگری ایران آرام‌آرام آغاز شده و اکنون علاوه بر اذعان رسانه‌های بزرگ جهان همچون سی‌ان‌ان و بی‌بی‌سی و روزنامه‌های بزرگی همچون گاردین و نیویورک تایمز بر تبدیل‌شدن ایران به مقصد جدید گردشگری جهان، شبکه الجزیره نیز در تازه‌ترین بررسی‌های خود ایران را در ردیف کشورهای آسان برای سفر اعلام کرد.

 • راهنمای سفر

  آماده شدن برای سفر بهاری

  با در تیر ۲۹, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  آماده شدن برای سفر همشهری – مریم حدادی: سفر در هوای بهاری آنچنان نیرویی به انسان تزریق می‌کند که هر خانواده‌ای که از آن بهره‌مند شود تا نیمه دوم سال پر از انرژی و شادابی است. آماده شدن برای سفر و تهیه فهرستی از وسایلی که باید در سفر همراه خود داشته باشید، مقدمات سفر […]

 • جذب گردشگر خارجی

  درس‌هایی برای جذب گردشگر خارجی

  با در تیر ۲۹, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  سال گذشته میلادی ۱۰۰ تا ۱۲۰هزار گردشگر ایرانی از تایلند بازدید کرده‌اند؛ همشهری: این آماری است که خانم « کوبکارن واتانورایکاگل »، وزیر گردشگری و ورزش تایلند در دفتر خود و درجمع خبرنگاران اعزامی به تایلند در خصوص جذب گردشگر خارجی اعلام می‌کند و می‌گوید: همزمان ۵۴۰۰گردشگر تایلندی از ایران بازدید کرده‌اند. مسئولان گردشگری تایلند حالا […]

 • جای خالی سایت مرجع در صنعت گردشگری ایران

  با در تیر ۲۹, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  همشهر آنلاین- صنعت گردشگری ایران هنوز راهی طولانی برای راه‌اندازی یک سایت مرجع اطلاع رسانی خدمات گردشگری و عرضه خدمات همه جانبه خدمات گردشگری دارد. مرجع اطلاع رسانی خدمات گردشگری به گزارش همشهری، سایت‌های معتبر جهانی همچون Trip Advisor امکان انتخاب هتل، خط پروازی، نوع تور و حتی کیفیت خدمات مورد استفاده در سفر از […]

 • سلام دنیا!

  با در تیر ۱۶, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید!